مراقبت های پس از تزریق دیسکوژل

بیمار محترم ضمن آرزوی شفای کامل و بهبودی هر چه سریعتر و امید به برطرف شدن مشکل شما

توصیه میشود برای افزایش میزان پاسخ دهی و موفقیت تزریق دیسکوژل به نکات زیر توجه فرمائید : 

* بطور معمول و با نظر پزشک معالج، طول مدت بستری پس از تزریق میتواند بین یک تا چند ساعت متفاوت باشد.

در تزریق های گردن (مگر با صلاحدید پزشک) نیازی به استراحت و خوابیدن حتی بلافاصله پس از تزریق نمی باشد.

* استفاده از گردنبند های طبی نرم و اسفنجی و یا کرست های کمری کشی و بدون فنر برای مدت دو هفته در صورت صلاحدید پزشک معالجتان مجاز می باشد.
* در تزریق های کمر استراحت بمدت دو ساعت پس از انجام عمل تزریق ضروری میباشد. نحوه خوابیدن ( به پهلو یا پشت ) اهمیت ندارد.
* در دیسکهای کمر پس از تزریق، تا سه هفته از نشستن برای مدت بیشتر از ده دقیقه تا یک ربع خودداری نمائید.
اما پیاده روی در حد امکان و بدون تحمیل خستگی زیاد به کمر و اندام ها بلامانع می باشد.
* نکته ی بسیار مهم:
 اگر تزریق کمری داشته اید سعی کنید حتی المقدور برای نشستن از صندلی های دسته دار استفاده کنید و با استفاده از دست بسیار آرام باسن را روی نشیمنگاه صندلی قرار دهید تا از وارد آمدن فشار بیش از حد بر فقرات کمری جلوگیری کرده باشید. 

* تند نشستن روی صندلی حتی برای افراد سالم هم توصیه نمی شود چرا که فشار کنترل نشده و شدیدی بر دیسکهای کمری وارد ساخته و موجب آسیب آنها خواهد شد. مراقب باشید که کمر و پشت شما کاملا به پشتی صندلی‌ تکیه کرده باشد ( در صورت لزوم میتوانید با استفاده از یک بالش این ناحیه را پر کنید)

* برای مراجعت به منزل، یا روی صندلی عقب ماشین بخوابید و یا در حالیکه بااحتیاط روی صندلی جلو می نشینید، پشتی صندلی را به حالت کاملاً خوابیده و یا نزدیک به این حالت در آورید.

* توجه داشته باشید که هنگام وارد شدن به ماشین از چرخش های ناگهانی و پرت کردن خود روی صندلی بشدت خودداری نمائید. 

* نشستن بر روی زمین نه تنها در این دوره ی چند هفته‌ای ، بلکه برای پیشگیری از ایجاد آرتروز و فتق دیسک‌های دیگر، پیشنهاد نمی‌شود. از حرکات ناگهانی و فشارهای نامعمول بر کمر و گردن خودداری کرده و تلاش کنید احتیاط کامل را در تغییر وضعیت بدن بعمل آورید. 

* استفاده از توالت های فرنگی، صندلی مناسب ( دارای پشتی و نشیمنگاه مناسب، ارتفاع متناسب با طول قد فرد، دسته دار و مستحکم ) و تختخواب با ارتفاع مناسب و تخت طبی فنری استاندارد اکیداً توصیه میشود.

* در هنگام خوابیدن بصورت طاقباز (رو به بالا) سعی کنید بالش کوتاه و عریض و نرم استفاده شود تا گودی پشت گردن را پُر کند و ستون فقرات را در راستای مستقیم و صحیح قرار دهد

کمترین فشار بر ستون فقرات کمری در این دو حالت میباشد

 

* بالش های کوتاه، نرم و عریض که موجب قرار گرفتن سر و گردن در راستای سایر نواحی ستون فقرات میشوند، خصوصا در مبتلایان به دیسک های گردنی ضرورت داشته و اکیداً توصیه میشوند. کمترین فشار بر ناحیه ی کمر  در هنگام خوابیدن و دراز کشیدن، زمانیست که به پشت خوابیده و بالشی با ارتفاع مناسب در زیر زانوهای خود قرار دهید.

* در صورتیکه تمایل دارید به یک شانه بخوابید، بالا تنه، سر و گردن را در یک راستا قرار داده و در حالیکه رانهایتان را بصورت نود درجه خم کرده اید  بالشی در بین زانوها قرار دهید.

* برای بلند شدن از حالت خوابیده بجای خم کردن کمر و تنه بسمت جلو،

حتماً ابتدا به یک پهلو بچرخید و سپس هر دو پا را از تخت آویزان کرده،

و همزمان و با احتیاط به کمک دستها، تنه و شانه ها را بلند کنید./ مثل تصویر

 

* خم و راست کردن کمر  و چرخش‌های این ناحیه موجب وارد شدن فشار بسیار زیادی  بر کمر شده و خصوصا در چند هفته اول پس از تزریق اکیدأ ممنوع است. 

* دقت کنید برای بلند شدن از روی تخت، حتما ابتدا کل تنه را به یک سمت چرخانده ، هر دو پا را از لبه ی تخت آویزان کرده و با احتیاط و باکمک دستهایتان ، از پهلو بلند شوید. 

* توجه کنید که حرکات به آرامی و با احتیاط فراوان صورت گیرند و از حرکات تند و انفجاری و تغییر وضعیت ناگهانی قسمت های مختلف بدن بشدت اجتناب نمائید.

* راه رفتن با آرامش و بدور از حرکات تند و ناگهانی نه تنها منعی ندارد بلکه اتفاقاً کاملاً مطلوب بوده و میتواند به دفعات صورت گیرد.
*استراحت مطلق و خوابیدن مگر  با صلاحدید پزشک معالج  به هیچ عنوان توصیه نمیشود.
در صورتی که بهر دلیلی استراحت مطلق یا نیمه مطلق به شما پیشنهاد شد، پیشنهاد می کنیم با مشورت و زیر نظر پزشک درمانگرتان اقدامات لازم را برای پیشگیری از بروز احتمالی لخته ( ناشی از کم تحرکی ) را بعمل آورید.  

* وجود و ادامه ی دردهای متوسط حتی در اندام، در هفته های اول پس از تزریق  محتمل میباشد و پزشک شما به صلاحدید خود، داروهائی برای کنترل آنها تجویز خواهد کرد. داروهای تجویز شده توسط پزشکتان را طبق دستور ایشان مصرف  نمائید.

* جهت اطلاع: در اغلب موارد این دردها بتدریج و پس از سه هفته شروع به کاهش خواهند نمود.

* در صورت وجود دردهای احتمالی باقیمانده پس از تزریق، استفاده از پمادهای مسکن موضعی، مسکن های مختلف خوراکی،  گرمادرمانی و ماساژ ملایم و سطحی مفید میباشند.

* لطفا توجه داشته باشید که استرس و فشارهای عصبی، بیخوابی و بسیاری از عوامل دیگر میتوانند موجب دردهای روان تنی و غیر واقعی و یا حتی بظاهر، تشدید مشکلات و علائم بیمار شوند. بهمین خاطر و برای جلوگیری از اینگونه مشکلات، ایجاد محیطی امن  و بی دغدغه و بدور از تنش های عصبی با کمک همراهان و خانواده بیمار، موجب بهبود شرایط و افزایش پاسخدهی مناسب به درمان خواهد شد.

* استحمام حتی از روز تزریق بلامانع بوده و شستن محل با آب و صابون، بدون تماس مستقیم دست امکانپذیر میباشد. فراموش نکنید که از حرکات ناگهانی، چرخش و خم و راست شدن بشدت پرهیز نمایید.

* از انجام نرمشها و ورزشهای فشار آورنده بر ستون فقرات حداقل بمدت سه هفته (مگر با نظر پزشک معالجتان) خودداری نمائید. چرا که فشارهای وارده بر ناحیه ی مورد تزریق میتواند موجب کاهش و حتی از بین بردن احتمالی تأثیرات درمانی دیسکوژل شود.

* لازم به ذکر است که در تزریق های ناحیه گردن، انجام نرمش های ملایم کششی یا چرخشی  شانه و دست ها ( با رعایت بی حرکتی گردن ) با نظر پزشک معالج حتی از همان روز اول متعاقب تزریق مجاز بوده و می توانند نقش مهمی در کاهش دردهای موضعی مفصلی و عضلانی ناحیه شانه ایفا نمایند.

* در مورد دیسک کمر حتی از روزهای اول پس از تزریق، حرکات کششی سبک و ملایم و راه رفتن در آب ولرم مفید و بلامانع است و از هفته سوم به بعد با نظر پزشک معالج نرمشهای کششی و تقویتی کمر، همسترینگ ، شکم و… مفید میباشند.

* رانندگی در تزریق دیسک گردن بعد ازگذشت ۳ هفته از تزریق توصیه میگردد. از حرکات ناگهانی و چرخش گردن خودداری کرده و برای دنده عقب حتما از آینه ها استفاده شود.
* شروع به رانندگی در مبتلایان به دیسک های کمری، ۳ تا ۴ هفته پس از تزریق دیسکوژل و برای مسافتهای کوتاه و کمتر از بیست دقیقه توصیه میشود.
* از آنجا که فتق دیسک با ایجاد درد شدید باعث کاهش فعالیت و حرکات خاص در اندام میشود، بمرور زمان موجب درجات متفاوتی از ضعف عضلانی، اسپاسم و…شده و نقش مهمی در باقی ماندن دردهای تاندونی- عضلانی- اسکلتی متعاقب تزریق دیسکوژل داشته باشند.
 
بهمین خاطر انجام حرکت درمانی و فیزیوتراپی مناسب نقش قابل توجهی در افزایش بهبودی و رضایتمندی بیمار و بازگشت او به زندگی عادی و روزمره داشته باشند.

* نکته ی آخر اینکه فراموش نکنید ارتباط با پزشک معالج و کسب دستورات ایشان جهت درمان های مناسب در شرایط مختلف و بسته به شرایط هر بیمار، موجب افزایش موفقیت درمان با دیسکوژل خواهد شد.

* لطفاً سؤالات احتمالی خود را از طریق ایمیل زیر با ما در میان بگذارید:

partmedical@gmail.com

مطالب مرتبط:

همه چیز در مورد دیسکوژل (پرسشها و پاسخها)

چند نرمش ساده ولی مهم شانه

چند نرمش تقویتی عضلات کمر و شکم و لگن

چه نوع تشکی برای کمردرد مفید است؟

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *